Evrak Görüntüleme İşlemleri ve İtiraz/Karşı Görüş Evrakının Görüntülenmesi Hakkında Bilgilendirme

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 01.09.2020 tarihinde yapılan bilgilendirme ile anasayfadan Evrak-Fatura Görüntüleme linki aracılığı ile erişilen Çevrimiçi Evrak Sistemi‘nin 3 Eylül’de kullanıma kapatılacağı duyurulmuştur.

Daha önceden Çevrimiçi Evrak Sistemi’nden görüntülenen belgeler artık Elektronik Başvuru Sistemi EPATS arayüzünde Belgelerim sekmesinden görüntülenecektir.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na Uyum

Halihazırda Çevrimiçi Evrak Sistemi üzerinden üçüncü kişiler, taraf olmadıkları dosyalara ilişkin itiraz ve karşı görüş dilekçelerini görebilmektedir. Zaman zaman vekiller tarafından müvekkillerinin gizli verilerinin herkese açık olarak yer alması hususu da vekil toplantılarında dile getirilmekteyken, TÜRKPATENT bu belgelere erişimi Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanunu uyarınca işlemin tarafları ile kısıtlamıştır.Böylelikle itiraz ve karşı görüş evrakları yalnızca marka başvurusu sahibi/vekili ve itiraz sahibi/vekili tarafından görülebilecektir.

Bununla birlikte TÜRKPATENT vekillerin itirazlar hakkında bilgi sahibi olabilmeleri adına itiraz sahibini, itiraz tarihini, itiraz gerekçelerini ve itirazına dayanak gösterdiği marka/mal ve hizmet bilgilerini görüntüleyebilmelerine olanak veren bir sorgu ekranı oluşturmuşlardır.

Bir Cevap Yazın

%d