Marka Oluşturma Aşaması Nasıl Olmalı?

Her şeyden önce bir marka vekili eşliğinde oluşturma aşaması gerçekleştirmeniz birçok açıdan önem arz etmektedir. Zira, siz bütün markayı oluşturduktan sonra bir tescil süreci yürütmeye kalkarsanız başta yapmış olduğunuz harcamaların katlanarak devam etmesi ihtimal dahilindedir.

Bir hizmet yahut ürünü piyasaya sürme düşüncesi ile birlikte bu mal veya hizmetin üzerinde bir marka kullanma düşüncesinin de birlikte oluşması gereklidir. Bir önceki yazımızda da belirtmiş olduğumuz üzere üzerinde marka olan bir ürünün çeşitli yönlerden diğer ürünlere göre satışları ve başarıları çok daha üst seviyededir.

İş düşüncesiyle birlikte başlayan bu marka oluşturma sürecinde mutlaka bir marka vekiline marka örneğini gizlilik çerçevesinde ileterek bu işaretin marka olarak kullanmayı düşündüğünüz alanlarda ve ülkelerde tescilinin mümkün olup olmadığını sormanızı tavsiye ederiz. Bu sayede başvuru aşamalarında karşılaşmanızın muhtemel olduğu sorunlar hakkında bilgi sahibi olur ve risk/fayda analizi yapmanız büyük ölçüde kolaylaşır.

Marka vekiliniz ile bu şekilde marka oluşturma aşamasında danışarak ilerlemeniz halinde yapacağınız masraflar yatırıma dönüşmüş olur.

Markamı Nasıl Seçmeliyim?

Markanızı seçerken, kullanacağınız alana ve seçtiğiniz kelime/işaret/renklerin genel ifadelerden oluşmamasına dikkat etmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse kara araçlarının tamiri hizmetleri için “TAMİRAT TADİLAT” ifadesi, yahut da coğrafi yer isimleri ile harmanlanmış faaliyet alanları “PARİS MUTFAĞI” gibi ifadeler ayırt ediciliği son derece düşük olan ifadelerdir. Ayırt ediciliği düşük ifadeler bazen tescil sürecinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından doğrudan reddedilir. Yine bu ifadeler tescil edilse bile size istediğiniz şekilde bir koruma sağlamayacaktır. Örneğin “PARİS MUTFAĞI” ibareli markanızı tescil ettirmişseniz de “PARİS LOKANTASI” şeklinde bir marka başvurusuna ya da kullanıma karşı hukuki yolları kullanmanız oldukça zordur.

Bu nedenle herhangi bir anlamı olmayan, anlamı olsa bile sizin bu marka altında sunacağınız ürün veya hizmetler ile ilişkilendirilemeyecek işaretleri kullanmanız çok büyük önem arz etmektedir. Bu konuda her somut olayın kendine has özellikleri olduğu için tescil ettirmek istediğiniz marka örneğini gizlilik çerçevesinde marka vekiliniz ile paylaşmanız ve yardım talep etmeniz halinde daha isabetli yardımları alacağınızı da belirtmek isteriz.

Siz de oluşturmak istediğiniz markaya ilişkin birtakım sorularınız bulunmaktaysa bu yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Bir sonraki yazıya sorularınıza verilecek cevaplarla başlarız.

NOT: YAZIDA VERİLEN ÖRNEK MARKALAR TAMAMEN UYDURMA OLUP ÇALIŞMA KAPSAMINDA ÖRNEK GÖSTERMEK İÇİN YAZILMIŞTIR.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: