Marka

Marka nedir?

Marka sizin ve/veya işletmenizin imajını yansıtan ve firmanızı tanıtmaya yarayan her türlü işarettir. Bu işaret kelime, harf, ses, resim ve üç boyutlu şekiller vb. oluşabilir.

Markanızı ürünlerinizin üzerinde, işletmenizde kullandığınız evraklarda, dükkanınızın dış ve iç cephelerinde, internet adresinizde dilediğiniz şekillerde kullanabilirsiniz.

Marka neden önemlidir?

Marka tüketicilerde yarattığı güven, kalite, istikrar vb. algılar sayesinde ürününüzü ya da hizmetinizi akılda kalıcı hale getirecektir. Bu sayede tüketiciler ürününüzü veya hizmetinizi gördükçe markanıza aşina olacaklar ve markanızı tercih eder hale gelecektir.

Marka oluştururken nelere dikkat edilmelidir?

Marka oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli husus markanızı oluşturan ibarelerin ayırt ediciliğinin yüksek olmasıdır. Ayırt ediciliğin yüksek olmasını sağlayabilmek için; sektörde sıklıkla kullanılan ibarelerden ve malınızın/hizmetinizin niteliğini gösteren ya da tanımlayan ibarelerden kaçınılması gerekir.

Marka tescili ne gibi haklar sağlar?

Markanızı tescil etmek, sektördeki rakiplerinizin sizin markanızın aynısını veya karıştırılacak derecede benzerini izinsiz kullanmasını daha kolay bir şekilde önlemenizi sağlar. Marka tesciliniz sayesinde sorunsuz bir şekilde markanızı lisans, franchise vb. sözleşmeler ile üçüncü kişilere kullandırabilir ve işletmenizi sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz.

Marka başvurusu öncesi araştırma neden önemlidir?

Başvuru öncesi araştırma yaptırmak, başvuruya konu edeceğiniz markanın daha önce başkası tarafından tescil ettirilip ettirilmediğini anlamanıza olanak sağlayacaktır. Bu şekilde, tescil süresince masrafları azaltmış ve markanızın tescil sürecini hızlandırmış olursunuz.

Marka başvuru süreci hangi aşamalardan oluşur?

Marka başvuru süreci; başvuru, şekli inceleme, benzerlik araştırması, yayın/ilan, itiraz/karşı görüş, YİDK önünde itiraz/karşı görüş ve tescil/red aşamalarından oluşmaktadır. Başvuru sonrası bu aşamalar hakkında size ayrıntılı olarak bilgilendirme yapıyor olacağız.

Marka başvurusu kapsamının doğru belirlenmesi neden önemlidir?

Marka başvurusu marka örneği ve mal/hizmet kapsamı olmak üzere iki yönlü bir başvuru olup markanızın koruma kapsamı da yine bu iki hususa göre belirlenmektedir.

Markamı nasıl kullanmalıyım?

Markanızı ürününüzün üzerinde veya işletmenizin görünür bir yerinde kullanmanız gerekmektedir. Markanızı kullandığınızı ispat edebilmek adına markanızın, markanın kullanıldığı ürün veya hizmetin, markanın kullanıldığı coğrafi yerin ve markanın kullanıldığı zamanın belirlenebilir olduğu belgelerin saklanması gerekmektedir.

Marka başvurunuzun veya takibinin bizim tarafımızdan yapılması halinde markanızla ilişkili olarak özelleştirilmiş bir kullanım ispatı arşivi yönlendirilmesi yapılacaktır.

Markamı nasıl koruyabilirim?

Markanızın korunabilmesi için öncelikle başkaları tarafından yapılan başvuruların takip edilerek aynı veya karıştırılacak derecede benzer marka başvurularının tescil edilmelerini engellemek gereklidir. Bu çerçevede markalarınız marka bültenlerinin takip edilmesi suretiyle koruma altına alınmaktadır.

Markanızı taklit ettiğini/yakınlaştığını düşündüğünüz yahut bilgi sahibi olduğunuz kişileri ve/veya web sitelerini tespit etmeniz halinde yapacağımız araştırma ve çalışmalar ile öncelikle ihlali gerçekleştirenler tespit edilecek ve ardından hukuki süreçler yürütülerek bu kullanımlar engellenecektir.

Tasarım

Tasarım nedir?

Tasarım işlevinden bağımsız olarak bir ürünün tüketiciler tarafından görünen kısmı, bir başka deyişle görünümüdür. Kısacası her türlü ürünün dış görünümü sınai mülkiyet hukuku anlamında tasarım olarak nitelenebilmektedir.

Tasarım neden önemlidir?

Tüketiciler tercihlerini çoğunlukla ürünlerin dış görünüşlerine göre belirlemektedirler. Bu çerçevede ürettiğiniz ürünlerin görünümleri işletmenizin başarısı için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu nedenle ürününüzü piyasaya yeni ve yaratıcı bir tasarım ile servis etmek isteyebilirsiniz. Bu yaratıcı süreçten başkalarının çabasız ve haksız bir şekilde yararlanmasının önüne kolay bir şekilde geçebilmek için tasarımlarınızı korumalısınız.

Tasarım tescil başvurusu yapmalı mıyım?

Faaliyet gösterdiğiniz piyasa hızlı trend değişimleri gösteren bir piyasa ise tescilsiz tasarım korumasından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte tasarımınızın firmanızı yansıtacağını düşünüyor ve uzun süreler ile tasarımınızı kullanmak istiyorsanız mutlaka tasarım tescili yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Tasarım tescili ne gibi haklar sağlar?

Tasarım tescili size 5 yıllık sürelerle toplam 25 yıl tasarımınızdan sadece sizin yararlanmanıza olanak sağlar. Tasarım tescili ile, tasarımlarınızı taklitlerinin yahut belirgin ölçüde benzerlerinin başkaları tarafından kullanılmasını önleyebilirsiniz. Tasarım hakkınızı farklı firmalara lisanslayarak tasarımınızı içeren ürünlerinizin daha geniş kitlelerce sağlıklı bir şekilde ulaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Tasarım tescil süreci hangi aşamalardan oluşur?

Tasarım başvurusu; başvuru, şekli inceleme, tasarım araştırması, tescil ve ilan, itiraz, tescil/ret aşamalarından oluşmaktadır. Başvuru sonrası bu aşamalar hakkında size ayrıntılı olarak bilgilendirme yapıyor olacağız.

Tasarım görsellerini hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

Tasarım başvurusuna konu edeceğiniz görsellerde arka planın beyaz ve düz olması ve tasarımın kapsamını gösterir şekilde farklı açılardan görünümlerinin yer alması önemlidir.

Başvuru öncesi tasarım görselleri noktasında size en iyi desteği sağlıyor olacağız.

Tasarımımı nasıl koruyabilirim?

Tasarımınızn korunabilmesi için öncelikle başkaları tarafından yapılan başvuruların takip edilerek aynı veya karıştırılacak derecede benzer tasarım başvurularının tescil edilmelerini engellemek gereklidir. Bu çerçevede tasarımlarınız, tasarım bültenlerinin takip edilmesi suretiyle koruma altına alınmaktadır.

Tasarımınızı taklit ettiğini/yakınlaştığını düşündüğünüz yahut bilgi sahibi olduğunuz kişileri ve/veya web sitelerini tespit etmeniz halinde yapacağımız araştırma ve çalışmalar ile öncelikle ihlali gerçekleştirenler tespit edilecek ve ardından hukuki süreçler yürütülerek bu kullanımlar engellenecektir.